Uncategorized

Wystawy


Zarys historii Susza i okolic


Jest to główna wystawa Muzeum Regionalnego w Suszu usytuowana na piętrze budynku. Wystawa składa się z 13 kolorowych tablic, na których przedstawiono bogatą historię miasta i gminy od czasów najstarszych do chwili obecnej. Wystawa poprzez swoje rozmieszczenie w muzeum tworzy swoistą oś czasu. Zwiedzający, podążając za nią poznają poszczególne wydarzenia z historii miasta i jego mieszkańców. Pod tablicami, eksponowane są muzealia dopasowane do treści z tablic. W gablotach prezentowane są zabytki pradziejowe, regionalne oraz militarne.

Darmowa wersja  PDF wystawy dostępna –  TUTAJ.


Makieta Starego Miasta


Makieta przedstawiająca suskie Stare Miasto z lat 30. XX wieku to jedna z największych atrakcji Muzeum Regionalnego w Suszu. Jej pomysłodawcą i twórcą jest Włodzimierz Wiśniewski.  Prace nad budową makiety trwały osiem miesięcy. Makieta, o powierzchni 10 metrów kwadratowych została wykonana na podstawie planu katastralnego z 1929 roku oraz na bazie dostępnych widokówek i zdjęć. Do jej budowy wykorzystano ponad 15 metrów kwadratowych tektury. Finalnie na makiecie znalazło się ponad 300 budynków w obrębie Starego Miasta, a także budynek Powiatowej Kasy Oszczędnościowej (Sparkasse) i siedziba starosty Powiatu Suskiego (Hoff Rosenberg) usytuowane po za jego obrębem.


Wystawa archeologiczna


Wystawa dla miłośników najstarszych dziejów Susza i Ziemi Suskiej. Suse, to najstarsza znana nazwa naszego miasta sięgająca czasów, kiedy pobliskie tereny zamieszkiwały plemiona pruskie. Wraz ze sprowadzeniem Zakonu Krzyżackiego i podbojem Prusów, w miejscu pruskiego grodu, na początku XIV wieku założone zostało miasto Rosenburg alias Rosenberg, czyli dzisiejszy Susz. Ekspozycja archeologiczna, to setki przedmiotów pradziejowych zdeponowanych przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a które zostały odkryte na terenie gminy przez członków stowarzyszenia „Galea” oraz znalezione podczas prowadzonych badań archeologicznych na obszarze miasta. Najstarszy eksponat wystawy liczy sobie około 5 tyś. lat i jest to kamienny topór pochodzący z neolitu.


Sala PRL


Przedmioty codziennego użytku, dokumenty a nawet meble i drobny sprzęt AGD, to muzealia prezentowane w Sali PRL. Wystawa cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród dorosłych, gdzie odżywają ich dziecięce wspomnienia, jak i dzieci, które odkrywają, w jakich warunkach żyli ich dziadkowie i pradziadkowie. W tej swoistej kapsule czasu zwiedzający poznają Susz z ubiegłego stulecia. Najnowszą atrakcją dla najmłodszych jest rzutnik, z którego samodzielnie mogą wyświetlać kolorowe bajki z przeźroczy.


Kamieniec – Pruski Wersal


Wystawa utworzona i udostępniona zwiedzającym w kwietniu 2024 roku. Jak sama nazwa wskazuje ukazuje ona niezwykłą historię miejscowości Kamieniec w gminie Susz. Wystawa składa się z trzech zasadniczych elementów. Pierwszy z nich, to 16 tablic, na których opisano i ukazano historię rodu von Finckenstein oraz rodu zu Dohna, którzy przez ponad 200 lat byli właścicielami majątku Finckenstein. Tablice przede wszystkim ukazują niespotykanie bogate wnętrza kamienieckiego pałacu, nieprzypadkowo nazwanego „Pruskim Wersalem”. Kolejny element wystawy, to niespotykana nigdzie indziej makieta pałacu, wykonana przez Włodzimierza Wiśniewskiego. Makieta daje nie tylko możliwość zobaczenia pałacu w całej okazałości, ale także umożliwia odkrycie jego udekorowanych i wyposażonych wnętrz. Ostatnim elementem wystawy jest ekspozycja przedmiotów pochodzących z Kamieńca. W gablotach, prezentowane są oryginalne glazurowane dachówki z pałacu, rodowy widelec Finckensteinów ze srebra i wiele innych. Całość wystawy uzupełniają reprodukcje starych map.

Darmowa wersja PDF wystawy dostępna – TUTAJ


Napoleon w Kamieńcu


Wystawa w trakcie przygotowywania.

Planowane otwarcie wystawy – kwiecień 2025 roku.