Działalność

Spotkanie z uczniami Zespołu Szkół w Suszu

15 czerwca 2018 przedstawiciel stowarzyszenia „Galea” odbył spotkanie z uczniami Zespołu Szkół im. Ireny Kosmowskiej w Susz. Głównym celem spotkania było przybliżenie działalności stowarzyszenia oraz nakreślenie problematyki ochrony zabytków w kontekście tzw. „poszukiwania skarbów”.

Spotkanie Sebastiana Zielińskiego z uczniami Zespołu Szkół w Suszu odbyło się z inicjatywy nauczycieli. Wizyta przedstawiciela naszego stowarzyszenia związana była między innymi z obchodami 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Głównym celem było jednak pokazanie młodzieży, że historia wcale nie jest nudna i istnieją alternatywne sposoby na jej poznawanie.  

 

 

Wizyta we wskazanej placówce oświatowej rozpoczęła się od wystąpienia naszego Przedstawiciela, który przedstawił zakres działalności organizacji. Podczas prelekcji opowiedział między innymi o zjawisku tzw. „poszukiwania skarbów” oraz obowiązujących w tym zakresie przepisach prawnych. Zaprezentował sprzęt używany do poszukiwania zabytków i omówił zasady jego działania.

 

 

Podczas spotkania miała miejsce prezentacja przedmiotów znalezionych przez członków stowarzyszenia w trakcie prowadzonych badań terenowych. W tym miejscu Sebastian Zieliński przybliżał uczniom zagadnienia „zabytku”, „skarbu” oraz „pamiątki regionalnej”. Tłumaczył jak ważne z punktu widzenia historii jest zachowanie regionalnych zabytków i ich ochrona dla przyszłych pokoleń. W tym miejscu wskazał, że stowarzyszenie nie zajmuje się jedynie poszukiwaniem zabytków, ale także podejmuje inne działania mające na celu ochronę dziedzictwa kulturowego regionu.

 

Zdjęcia dzięki uprzejmości Zespołu Szkół w Suszu