Odkrycie obozu wojsk napoleońskich w Kamieńcu
Pobyt Cesarza Francji Napoleona I Bonaparte w 1807 roku w Kamieńcu koło Susza zapisał się w kartach historii nie tylko tej małej miejscowości ale także całej Europy. Nic więc dziwnego w tym, że od wielu lat ta niewielka miejscowość przyciągała uwagę wielu pasjonatów historii, którzy poszukiwali śladów tego wydarzenia. Pomimo wieloletnich poszukiwań dopiero w ubiegłym członkom stowarzyszenia „Galea” udało się odkryć miejsce stacjonowania wojsk napoleońskich w tej miejscowości.
Regionalni pasjonaci historii z Susza i okolic od wielu lat poszukiwali lokalizacji obozowiska wojsk napoleońskich z pierwszej dekady XIX wieku w Kamieńcu. Pomimo tego, że jest to nieduża miejscowość, to odnalezienie wspomnianego miejsc okazało się wcale nie łatwe. Przez kilka lat udało się jedynie znaleźć pojedyncze przedmioty o czym pisałam w swoim wcześniejszym artykule, który można przeczytać TUTAJ.
Od 2017 roku zadania odnalezienia wspomnianego obozowiska podjęliśmy się my – członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Badawczego „Galea” z Susza. Wraz z suskimi pasjonatami historii w 2017 roku dokonaliśmy wytypowania obszarów do przeprowadzenia poszukiwań, na które w dalszej kolejności uzyskaliśmy pozwolenie od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Niestety cześć naszych planów została pokrzyżowana najpierw przez niekorzystną pogodę a następnie przez szybkie i intensywne prace na gruntach rolnych. Nasze poszukiwania obozowiska musieliśmy przenieść na kolejny rok.
Rok 2018 okazał się być bardziej przychylny i w końcu wytypowane miejsca były do naszej dyspozycji. Po kilku wyprawach wreszcie udało się nam natrafić na pierwsze ślady wojsk napoleońskich na wytypowanym przez nas obszarze. W pierwszym dniu znaleziska były skromne bowiem było to zaledwie kilka guzików i kulek do muszkietów. Wystarczyło to jednak aby wysnuć przypuszczenie, że małe skupisko przedmiotów z tamtej epoki może być bezpośrednio związane z poszukiwanym miejscem. Postanowiliśmy skupić się na niewielkim obszarze dokonując jego bardzo dokładnego zbadania. W ten sposób przez kilka dni zbadaliśmy powierzchnie o wymiarach 200 x 400 metrów co stanowiło około 8 hektarów pola.
Na przebadanym terenie udało nam się odkryć blisko 200 artefaktów związanych z wojskami napoleońskimi. Były to głównie duże i małe guziki gwardii napoleońskiej, guziki pułkowe i inne guziki używane przy umundurowaniu. Jednymi z najliczniej występujących obiektów były pociski muszkietowe, które odkrywaliśmy pojedynczo jak i w niewielkich skupiskach.
Niezwykła radością dla nas okazało się odnalezienie kuli armatniej. Ponadto na badanym miejscu znaleźliśmy wiele innych ciekawych obiektów, które potwierdzały obecność żołnierzy z tamtego okresu.
Przeprowadzone poszukiwania bez cienia wątpliwości potwierdziły lokalizację poszukiwanego obozowiska wojsk gwardii cesarskiej koło Kamieńca. Co ważne zlokalizowane przez nas miejsce pokrywa się z jednym z historycznych przekazów dotyczących lokalizacji obozowiska.
O swoim odkryciu niezwłocznie powiadomiliśmy archeologa nadzorującego prace naszej grupy Łukasza Szczepańskiego (adiunkta muzeum w Ostródzie) oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Mając na uwadze wartość dokonanego odkrycia dla historii regionu wystąpiliśmy z propozycją przekazania odkrytych zabytków do Muzeum w Ostródzie. Miejsce dokonanego przez nas odkrycia zostało objęte ochroną konserwatorską. Kolejne badania odkrytego obozowiska planujemy kontynuować w formie badań archeologicznych pod kierownictwem pracowników ostródzkiego muzeum.