Jest siedziba dla Muzeum Regionalnego w Suszu

Po kilkumiesięcznych poszukiwaniach członkom stowarzyszenia „Galea” udało się znaleźć odpowiednią lokalizację dla Muzeum Regionalnego w Suszu. Wszystko dzięki zawartemu porozumieniu z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

Przypomnijmy, że na początku bieżącego roku Stowarzyszenie Historyczno Badawcze „Galea” postanowiło utworzyć placówkę muzealną o nazwie „Muzeum Regionalne w Suszu”. Oczekując na akceptację regulaminu i rejestrację placówki w Ministerstwie Kultury członkowie stowarzyszenia przystąpili do aktywnego poszukiwania odpowiedniego lokalu. Szczególna uwagę stowarzyszenia przykuł zabytkowy obiekt znajdujący się w obrębie starego miasta, w którym niegdyś mieścił się Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Budynek postawiony z czerwonej cegły nawiązujący swoim wyglądem do stylu neogotyckiego zdaniem członków doskonale  nadawał się na siedzibę przyszłego muzeum. Gmach, w którym w przeszłości znajdowała się synagoga żydowska od wielu lat pozostawał nieużytkowany co dawało szansę porozumienia z jego obecnym właścicielem.

W dniu 1 października 2019 roku stowarzyszenie podpisało porozumienie z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, na mocy którego uzyskało w użytkowanie na czas nieokreślony budynek dawnej synagogi żydowskiej. Budowla ta mieści się w Suszu przy ul. Wąskiej 5. Planowana adaptacja budynku przewiduje, że znajdą się w nim trzy pomieszczenia wystawiennicze o łącznej powierzchni ponad 120 metrów kwadratowych. Ponadto będą tam dodatkowe pomieszczenia niezbędne dla działalności placówki muzealnej takie jak magazyn, czy pracownia konserwacji eksponatów.

Dawna synagoga, w której będzie Muzeum Regionalne w Suszu

Z uwagi na to, że budynek przez dłuższy okres czasu pozostawał nieużytkowany, przystosowanie go na potrzeby placówki muzealnej wymaga znaczącego nakładu finansowego i pracy. Praktycznie wszystkie pomieszczenia wymagają prac adaptacyjno-remontowych. Stowarzyszenie rozpoczęło akcje pozyskiwania środków finansowych i materiałowych niezbędnych na ten cel. Osoby zainteresowane wsparciem opisywanego przedsięwzięcia odsyłamy do działu WSPARCIE. Tuż po zawarciu porozumienia w budynku wymieniono powybijane szyby w oknach, naprawiono drzwi wejściowe oraz podłączono niezbędne media.