Drugi sezon badań przeszłości Pomezanii rozpoczęty
W dniach 14-15 kwietnia 2018 roku członkowie stowarzyszenia „Galea” rozpoczęli swój drugi sezon badawczy. Pierwsze poszukiwania zaowocowały odnalezieniem cennych i zagadkowych artefaktów, ale cały sezon zapowiada się niezwykle emocjonująco.
Przez ostatnie trzy miesiące członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Badawczego „Galea” przygotowywali się do kolejnego sezonu poszukiwania śladów z historii Pomezanii. W tym czasie przeprowadzili kwerendę archiwalną, historyczną oraz materiałów kartograficznych, na podstawie której wytypowali miejsca do przeprowadzenia poszukiwań ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych z obszaru dawnej Pomezanii.
Stowarzyszenie „Galea” w swoich szeregach skupia 34 pasjonatów historii i każdy z nich typował lokalizacje do przeprowadzenia badań terenowych w efekcie czego, stowarzyszenie przeprowadzi swoje prace na największym jak dotychczas obszarze. W 2018 roku badania obejmą teren aż trzech Nadleśnictw tj. Iława, Susz i Kwidzyn a także ponad 200 działek rolnych zlokalizowanych na obszarze powiatów iławskiego, kwidzyńskiego i sztumskiego. Tak jak uprzednio, stowarzyszenie swoje badania przeprowadzi za zgodą i pod nadzorem Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków w Elblągu i Gdańsku. Od strony archeologicznej prace grupy nadzoruje i wspomaga mgr Łukasz Szczepański z ostródzkiego muzeum.
Nowy sezon badawczy stowarzyszenia zapowiada się niezwykle emocjonująco. Wzorem lat ubiegłych grupa przeprowadzi poszukiwania między innymi w miejscach, gdzie w przeszłości istniały zabudowania takie jak młyny, karczmy, tory wyścigowe, domostwa a także obiekty o charakterze militarnym. Całość prac została wzbogacona o lokalizacje, w których według założeń pasjonatów historii zrzeszonych w stowarzyszeniu mogą występować nieznane dotychczas obiekty o charakterze pradziejowym. Najbardziej ekscytująco zapowiadają się badania w okolicach ruin zamku w Szymbarku, ale także udział w kolejnych badaniach archeologicznych.
W dniach 14 i 15 kwietnia nastąpiło oficjalne rozpoczęcie sezonu badawczego 2018 stowarzyszenia. Pierwszego dnia poszukiwania zostały przeprowadzone w okolicy miejscowości Solniki, gdzie w głębi lasu na jednej z niemieckich map został zaznaczony jakiś obiekt. Celem poszukiwań było odnalezienie tajemniczego obiektu i próba jego zidentyfikowania. W wyprawie wzięło udział 14 członków, których łupem padły głównie gołębie obrączki, łuski od amunicji oraz niewielka ilość żelaznego złomu. Nie udało się namierzyć tajemniczego obiektu a najciekawszym znaleziskiem okazała się niewielka srebrna zawieszka w kształcie muszelki. Po przeprowadzonej identyfikacji okazało się, że znalezisko jest polskim wisiorkiem wykonanym w okresie międzywojennym, o czym świadczy wybity znak w postaci głowy kobiety w chuście i cyfra 3 wskazująca próbę srebra, co niezwykle ucieszyło znalazcę artefaktu Sebastiana Zielińskiego. Rozpoczęcie sezonu badawczego tradycyjnie zakończono ogniskiem i wspólnym pieczeniem kiełbasek.
Kolejnego dnia rano grupa przeniosła się na przedmieścia Susza i przeprowadziła poszukiwania na polu ornym Mariusza Tomaszewskiego znajdującym się przy ul. Pieniężnego. Pola znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie miasta są niezwykłe dla pasjonatów historii, bowiem istnieje na nich największe prawdopodobieństwo odkrycia lokalnych pamiątek, czyli zabytków o charakterze regionalnym. Nie inaczej było tym razem. Podczas przeprowadzonych poszukiwań odnaleziono dwa przedmioty opatrzone dawną nazwą Susza, czyli „Rosenberg”. Badania zaowocowały również odkryciem wielu różnych przedmiotów codziennego użytku, numizmatów a prawdziwym hitem okazał się carski nieśmiertelnik ze 101 pułku piechoty z Perm odkryty przez Andrzeja Dwórznika.
Jak się okazało pole leżące w niewielkiej odległości od miasta skrywało także i zabytki archeologiczne. Marek Bodnar operujący detektorem Deus XP znalazł połówkę srebrnego denara rzymskiego. Niestety zabytek jest w słabym stanie zachowania i na dzień dzisiejszy nie udało się jeszcze zidentyfikować jego dokładnej chronologii.
Kolejny przedmiot został odkryty przez Sebastiana Zielińskiego kierującego pracami badawczymi grupy a operującego detektorem Rutus Alter 71. Znaleziony artefakt wykonany jest brązu i posiada wymiary 1cm szerokości i 4cm długości. Przedstawiona na nim została postać (prawdopodobnie mężczyzny) w bogatej szacie z prawą dłonią na wysokości klatki piersiowej i trzymanym bliżej nieokreślonym przedmiotem w lewej ręce opuszczonej wzdłuż ciała. Odkrywca eksponatu postawił tezę, że może to być swego rodzaju zawieszka wieszana na szyi przy użyciu rzemyka, jednakże na dzień dzisiejszy chronologia oraz przeznaczenie znaleziska tak naprawdę nie są znane.
Śmiało można stwierdzić, że rozpoczęcie sezonu badawczego 2018 dla członków naszego stowarzyszenia było udane. Mając nadzieję na kolejne ciekawe odkrycia i znaleziska pozdrawiamy wszystkich pasjonatów historii. Zachęcamy także do regularnego odwiedzania naszej strony internetowej, gdzie można znaleźć najnowsze informacje z akcji naszej grupy, ale również obejrzeć nasze znaleziska i odkryć wiele ciekawych informacji z historii regionu.