Niecodzienne lekcje historii
W grudniu 2017 roku oraz w połowie stycznia 2018 roku przedstawiciel stowarzyszenia „Galea” odbył spotkania z uczniami szkół podstawowych w Piotrkowie i Babiętach Wielkich. Ich celem było przybliżenie działalności stowarzyszenia oraz nakreślenie problematyki ochrony zabytków w kontekście tzw. „poszukiwania skarbów”.
Spotkania Sebastiana Zielińskiego z uczniami szkół podstawowych z Piotrkowa i Babięt Wielkich odbyły się z inicjatywy nauczycieli wskazanych placówek oświatowych. Ich głównym celem było pokazanie młodym mieszkańcom gminy, że historia wcale nie jest nudna a poznawanie regionalnych wydarzeń historycznym może być naprawdę ciekawe a nawet ekscytujące.
Każde z odbytych spotkań rozpoczęło się od krótkiego wystąpienia gościa, w trakcie którego przedstawił on zakres działalności stowarzyszenia, któremu przewodniczy. Podczas prelekcji opowiadał także o tzw. „ poszukiwaniu skarbów”, czyli o prowadzeniu poszukiwań zabytków przy użyciu detektorów metali. Wystąpienia okraszone były pokazami sprzętu, wytłumaczeniu ich zasad działania oraz ogólnym nakreśleniu przepisów dotyczących poszukiwań.
Dalsza cześć niecodziennych lekcji historii polegała na prezentacji przedmiotów znalezionych przez członków stowarzyszenia w trakcie prowadzonych badań terenowych, czyli poszukiwań zabytków. W tym miejscu Sebastian Zieliński przybliżał uczniom zagadnienie „zabytku”, „skarbu” a przede wszystkim pojęcie „pamiątki regionalnej”. Tłumaczył jak ważne z punktu widzenia historii jest zachowanie regionalnych zabytków i ich ochrona dla przyszłych pokoleń. Część teoretyczna każdego ze spotkań kończyła się pytaniami uczestników do gościa.
Spotkanie z uczniami szkoły z Piotrkowie zostało zakończone wspólnym poszukiwaniem skarbów na terenie szkoły. Uczniowie samodzielnie mogli zapoznać się z obsługą wykrywacza metali oraz jego sposobem działania. Jak się okazało podwórko szkolne skrywało wiele „skarbów” a ich znalezienie dało wiele radości uczestnikom spotkania.