720 lat Susza będziemy świętować razem.
W 2025 roku Susz obchodzi 720 rocznicę swojej lokacji. Stowarzyszenie „Galea” oraz Muzeum Regionalne w Suszu uznały, że jest to doskonała okazja do zintegrowania mieszkańców Gminy Susz w celu wspólnej organizacji wyjątkowych obchodów rocznicy miasta.
Susz, podobnie jak wiele innych miast, co roku obchodzi swoje święto. Przejawia się to w organizacji imprezy kulturalno-rozrywkowej pod nazwą „Dni Susza”. Pierwsze święto miasta odbyło się w czerwcu 1990 roku, a więc dokładnie 45 lat temu. Sytuacja przedstawia się już zupełnie inaczej w kwestii jubileuszowych obchodów urodzin miasta. Tutaj jakby o tym zapomniano. Jedyne jubileuszowe obchody odbyły się na 700-lecie Susza. Wówczas między innymi wydano książkę „Susz. Dzieje miasta” pod redakcją pana Janusza Cygańskiego.
Stowarzyszenie „Galea” powstałe w 2017 roku skupia w Powiecie Iławskim najliczniejszą i najaktywniejszą grupę osób pasjonujących się i propagujących historię Susza i okolic. Organizacja ta, cztery lata temu doprowadziła do otwarcia pierwszej w powiecie społecznej placówki muzealnej, czyli Muzeum Regionalnego w Suszu. Nie może więc być zaskoczeniem, że uwadze suskich pasjonatów historii, nie umknął zbliżający się jubileusz 720-lecia Susza.
Już jesienią 2024 roku stowarzyszenie przypomniało mieszkańcom Susza o zbliżającym się jubileuszu miasta, natomiast podczas październikowego zebrania członków przedstawiciel stowarzyszenia – Sebastian Zieliński oraz dyrektor Muzeum Regionalnego w Suszu – Sylwia Zielińska przedstawili wstępną koncepcję obchodów tego święta. Przede wszystkim ustalono, że wszystkie wydarzenia organizowane przez stowarzyszenie i muzeum w 2025 roku będą podkreślały i przypominały o jubileuszu miasta. Ponadto przyjęto, że podejmowane działania będą miały na celu motywowanie oraz aktywowanie lokalnej społeczności do wspólnej organizacji wydarzeń rocznicowych będących w zainteresowaniu stowarzyszenia.
Logotyp na 720-lecie Susza opracowany przez Klaudię Zielińską
11 stycznia 2025 roku publicznie zaprezentowano logotyp uświetniający i upamiętniający 720-lecie Susza, który został opracowany przez członkinię stowarzyszenia – Klaudię Zielińską. Wkrótce po tym, na jego bazie przedstawiono serię proponowanych pamiątek i gadżetów, wśród których znalazły się koszulki, torby, kubki, magnesy i inne. Zaproponowany logotyp został ciepło przyjęty przez mieszkańców, a proponowane pamiątki i gadżety z ich dużym zainteresowaniem. Pierwsze działania stowarzyszenia pokazały, że mieszkańcy są żywo zainteresowani historią swojego miasta, a także obchodami jego jubileuszu.
Stoisko stowarzyszenia z przygotowanymi pamiątkami i gadżetami jubileuszowymi.
Stowarzyszenie wyszło do lokalnej społeczności z inicjatywą wspólnej organizacji wydarzeń kulturalnych związanych z obchodami rocznicy 720 lat Susza. Między innymi doszło do kilku spotkań Sebastiana Zielińskiego – reprezentującego stowarzyszenie z Burmistrzem Susza Marcinem Mądrym, wiceburmistrzem Aleksandrą Dwórznik i dyrektorem Suskiego Ośrodka Kultury Ryszardem Walendziakiem. Efektem prowadzonych rozmów jest zawarcie porozumienia pomiędzy Stowarzyszeniem „Galea” i Muzeum Regionalnym w Suszu a Gminą Susz i Suskim Ośrodkiem Kultury w sprawie wspólnej organizacji niektórych wydarzeń w ramach obchodów 720-lecia Susza. Jubileusz jest świętem miasta, ale przede wszystkim doskonałą okazją do budowania i wzmacniania wspólnoty oraz lokalnego patriotyzmu. Dlatego organizatorzy nieustannie zachęcają do wspólnego działania i zgłaszania swoich pomysłów, podkreślając, że to mieszkańcy odgrywają najważniejszą rolę w budowaniu tożsamości miasta.
Spotkanie promocyjne Rocznika Suskiego nr 4
14 lutego Stowarzyszenie „Galea” w Suskim Ośrodku Kultury zorganizowało spotkanie promujące najnowszy, czwarty numer biuletynu „Rocznik Suski”. Było to pierwsze wydarzenie organizowane pod hasłem „720 lat Susza”, które przyciągnęło rzeszę mieszkańców i osób pasjonujących się historią. Na spotkaniu po raz pierwszy można było nabyć „rocznicowe” pamiątki i gadżety, ale co ważniejsze przedstawiciel stowarzyszenia zaprezentował planowane wydarzenia w ramach obchodów jubileuszu miasta. Zebrane osoby nie kryły, że ich zdaniem przedstawiony plan jest ambitny i niezwykle interesujący.
Nadeszła więc chyba pora, aby przedstawić jak na dzień dzisiejszy, przedstawia się kalendarz planowanych wydarzeń w ramach obchodów 720-lecia Susza.
Maj 2025
Inauguracja obchodów 720-lecia Susza
Otwarcie wystawy „Napoleon w Kamieńcu”
Europejska Noc Muzeów
Maj – sierpień 2025
Organizacja bezpłatnych wycieczek historycznych „Spacerkiem po Suszu”
Czerwiec 2025
„Rosenberg – Wzgórze Tajemnic” – wspólne odkrywanie tajemnic z historii Susza
1-2 sierpnia 2025
Dni Susza
Wystawa plenerowa „Ślady przeszłości”
Wrzesień 2025
Konferencja „720-lat Susza”
Listopad 2025
Prezentacja publikacji „Napoleon w Kamieńcu”
Zamknięcie obchodów 720-lecia Susza
Styczeń 2026
Jubileuszowe wydanie biuletynu „Rocznik Suski” nr 5