Regionaliści oraz pasjonaci historii Susza i okolic czekali na ten moment przez kilkanaście lat. Odkrywane przez nich zabytki archeologiczne, które przez wiele lat zasilały zbiory różnych placówek muzealnych teraz trafiają do Muzeum Regionalnego w Suszu. To historyczna chwila w życiu Susza i Muzeum Regionalnego w Suszu.
Siekierka tulejowa odkryta w miejscowości Siemiany w 2022 roku
Osoby pasjonujące się historią Susza i okolic oraz zajmujące się poszukiwaniem zabytków zastanawiały się nad tym co zrobić aby odkrywane przez nich zabytki archeologiczne pozostawały i były prezentowane w naszym regionie. Przez wiele lat czekali na utworzenie muzeum w Iławie, które miało spełnić ich oczekiwania. Niestety czas płynął a razem z nim dziesiątki a nawet setki odkrywanych zabytków trafiały do różnych muzeów, z czego większość zdeponowano w magazynach i nie jest prezentowana publicznie.
Skarb monet rzymskich odkryty w Półwsi przez P.Kulpę w 2016 roku w zbiorach Muzeum w Ostródzie
Trzy lata temu osoby zrzeszone w Stowarzyszeniu Historyczno-Badawczym „Galea” postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce i zmienić coś w opisywanej materii. W 2019 roku dokonali oni założenia i rejestracji w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego (prywatnego) Muzeum Regionalnego w Suszu. Od samego początku założono, że muzeum będzie gromadziło oraz prezentowało wszelkie zabytki i pamiątki związane z historią Susza i okolic, w tym także te najstarsze średniowieczne, czy pradziejowe. Dzięki ogromnej determinacji członków stowarzyszenia a także wsparciu społecznemu we wrześniu 2021 dokonano uroczystego otwarcia suskiej placówki muzealnej.
Członkowie stowarzyszenia Galea w dniu otwarcia Muzeum Regionalnego w Suszu
24 maj 2022 roku to historyczna data w życiu Muzeum Regionalnego w Suszu. Tego dnia Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał decyzję o zdeponowaniu w Muzeum Regionalnym w Suszu zabytków archeologicznych odkrytych podczas prowadzonych poszukiwań przez członków stowarzyszenia Galea. Tym samym do depozytu muzeum trafiły pierwsze dwadzieścia dwa zabytki archeologiczne.
Część zdeponowanych zabytków, które trafiły do zbiorów Muzeum Regionalnego w Suszu
Zdeponowane w Muzeum Regionalnym w Suszu zabytki pochodzą z różnych epok. Najstarszym zabytkiem jest neolityczny kamienny topór odkryty przypadkowo w miejscowości Grabowiec a najmłodsze obiekty datowane są na okres średniowiecza. Najliczniejszą grupę zdeponowanych zabytków stanowią artefakty odkryte niedawno w okolicach miejscowości Siemiany. Są to przedmioty wykonane z brązu związane z Okresem Wpływów Rzymskich oraz Okresem Wędrówek Ludów. Wszystkie pozyskane przez muzeum zabytki stanowią świadectwo najstarszych dziejów naszego regionu.
Neolityczny kamienny topór odkryty w miejscowości Grabowiec
Na publiczną prezentację pozyskanych muzealiów przyjdzie jednak trochę poczekać. Aktualnie muzeum w pierwszej kolejności zajmie się ich inwentaryzacją, konserwacją oraz zabezpieczeniem. Dopiero po spełnieniu tych warunków zostaną one zaprezentowane zwiedzającym Muzeum Regionalne w Suszu.
Zapinki z brązu odkryte w Siemianach na początku maja 2022 roku